Najnowsza bahaicka swiatynia w Chile. Budowla rozpoczeta.

Rozpoczęły się prace budowlane pod fundamenty Bahaickiego Domu Skupienia dla Ameryki Południowej w stolicy Chile: Santiago de Chile. O szczegolach mozna poczytac tu. Teraz bahaici maja po jednej swiatynie na kazdym kontynencie swiata.


Prace te rozpoczęły się po długotrwałym poszukiwaniu działki pod budowę i wielu technicznych wyzwaniach, które trzeba było przezwyciężyć, a które obejmowały stworzenie całkowicie nowego materiału na elewację budynku. Miejsce zostało wyznaczone na wzgórzach Peňalolen – są to tereny na wschodzie miasta, u podnóża Andów.

Pan Siamak Hariri – kanadyjski architekt, który zaprojektował Dom Skupienia – jest szczęśliwy: „To wspaniały moment” – powiedział. – „znaleźliśmy nadzwyczajne miejsce, widoczne z każdego punktu Santiago. Nawet jeśli przylecisz na lotnisko z innego miejsca na świecie, zobaczysz Dom Skupienia w oddali.”

Dom Skupienia z otaczającymi go ogrodami wodnymi, w których znajdują się gatunki charakterystyczne dla tego regionu, obejmie ok. 10 akrów z 50 akrów całej działki. Prace budowlane przygotowują fundamenty budynku – 60 metrów średnicy – i podstawę dla pomieszczeń w podziemiach.
Bahaickie Domy Skupienia są otwarte dla wszystkich. To miejsca, gdzie odwiedzający mogą się po prostu pomodlić i medytować w spokojnej atmosferze lub w określonym czasie wysłuchać recytowanych i śpiewanych fragmentów ze świętych ksiąg światowych religii. W przyszłości każdy Dom Skupienia będzie duchowym centrum, wokół którego powstaną różne instytucje i agencje o charakterze społecznym, humanitarnym oraz edukacyjnym dla wszystkich ludzi.

Dom Skupienia w Chile będzie ósmym Bahaickim Domem Skupienia na świecie i będzie służył ludziom z całego kontynentu. Siedem innych znajduje się w następujących krajach: Australia, Niemcy, Indie, Panama, Uganda, Stany Zjednoczone oraz Samoa Zach.

Ma powstac taki budynek.„Uderzający i oryginalny”
Konkurs na zaprojektowanie Bahaickiego Domu Skupienia w Chile został ogłoszony w 2001 roku przez Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Chile. Wpłynęło 185 projektów z 80 krajów.

Projekt musiał zawierać takie elementy jak: kopułę, dziewięć wejść, które symbolicznie witałyby ludzi ze wszystkich stron świata, który przychodzą, aby chwalić Boga.

Powszechny Dom Sprawiedliwości (najwyższa rada administracyjna wiary bahá`i) określił projekt pana Hariri jako „uderzający i oryginalny”. Budynek składa się z 9 ‘żagli’, przez które przedostaje się światło, wyrastających bezpośrednio z ziemi dając wrażenie gigantycznego obiektu pływającego na wielkim jeziorze. ‘Żagle’ umożliwią przenikanie światła w ciągu dnia, podczas gdy w nocy Dom Skupienia będzie emitował ciepłe światło dzięki wewnętrznemu oświetleniu.

Innowacyjny projekt wymagał stworzenia całkowicie nowej formuły szkła dla elewacji budynku. „To była prawdziwie odkrywcza podróż, która trwała jakieś 18 miesięcy.” – powiedział pan Hariri, którego zespół musiał stworzyć technologię, która zapewnia przetrwanie budynku w miejscu, które jest bardzo aktywne sejsmologicznie.
„Wykonaliśmy testy. Wszystkie pozwolenia zostały podpisane. Teraz jest idealny moment, aby rozpocząć proces konstrukcji.” – powiedział pan Hariri.


Projekt obsypany nagrodami. Od zaprezentowania projektu po raz pierwszy, był on nagradzany w ponad 40 międzynarodowych pismach branżowych i otrzymał liczne nagrody. Pismo Canadian Architect przyznało mu jedną ze swoich nagród w 2004 roku. Jeden z jurorów opisał go jako reprezentujący „rzadką zbieżność sił, które wydają się predystynowane do stworzenia monumentu tak unikalnego, że mogącego stać się miejscem globalnie rozpoznawalnym...”

W sierpniu 2010 roku międzynarodowy panel niemal 100 jurorów ogłosił projekt zwycięzcą (ex equo) konkursu zorganizowanego przez World Architecture News w kategorii ‘Budynki cywilne – jeszcze niezbudowane”.

No response to “Najnowsza bahaicka swiatynia w Chile. Budowla rozpoczeta.”

Loading...