Znana aktorka zwraca uwage na los uwiezionych w Iranie bahaitow

Aktorka Eva LaRue – nominowana do nagrody Emmy (za film „All My Children”) i jedna z głównych gwiazd serialu CSI Miami uczestniczyła w spotkaniu na Kapitolu zorganizowanym przez senatora Marka Kirka.

Senator Kirk zgłosił rezolucję w amerykańskim Kongresie w sprawie sytuacji bahaitów w Iranie. Rezolucja potępia stosowane cały czas prześladowania bahaitów przez irański reżim, wzywa władze do uwolnienia uwięzionych wyznawców wiary bahá`i oraz apeluje do Prezydenta Barracka Obamy oraz Sekretarz Stanu Hillary Clinton o zidentyfikowanie osób odpowiedzialnych bezpośrednio za skandaliczne łamanie praw człowieka w Iranie.


Eva LaRue – która sama jest bahaitką – była główną mówczynią na spotkaniu, które skoncentrowało się na dwóch uwięzionych bahaitkach: pani Mahvash Sabet oraz pani Faribie Kamalabadi. Eva LaRue rozmawiała z matką Fariby oraz identyfikowała się z Mahvash i Faribą jako córka, matka i osoba, która jest wrażliwa na ludzkie cierpienie.
Spotkanie to było upamiętnieniem mijających trzech lat od niezgodnego z prawem uwięzienia siedmiorga bahaitów w Iranie. Po 30 miesiącach bezprawnego uwięzienia w więzieniu Evin w Teheranie, skazano ich na podstawie sfabrykowanych zarzutów w sierpniu 2010 roku na 30 lat więzienia (które potem zmniejszono do 15 lat).

Bahaici stanowią największą religijną mniejszość w Iranie, gdzie religia bahá'i ma swoje korzenie sięgające połowy XIXw. Według międzynarodowego raportu wolności religijnej Amerykańskiego Departamentu Stanu: „Od islamskiej rewolucji w 1979 roku zginęło ponad 200 bahaitów, wielu doświadcza regularnych ataków oraz konfiskaty mienia.” W październiku 2010 roku Sekretarz Generalny ONZ wydał specjalny raport na temat przestrzegania praw człowieka w Iranie, który stwierdza, że „bahaici – którzy stanowią największą nie-muzułmańską mniejszość – doświadczają wiele form dyskryminacji i przemocy, w tym odmowa zatrudnienia, otrzymywania rent i emerytur oraz dostępu do edukacji na wyższych uczelniach.”No response to “Znana aktorka zwraca uwage na los uwiezionych w Iranie bahaitow”

Loading...