United for Iran


Dzień 12 czerwca - niedziela - został ogłoszony dniem akcji na rzecz zaprzestania łamania praw człowieka w Iranie.

Inicjatywa ta - koordynowana przez grupę aktywistów praw człowieka pod nazwą United4Iran - jest współtworzona przez różne organizacje w tym Amnesty International, Human Rights Watch, Inicjatywa Kobiet Noblistek, Bahaicką Wspólnotę Międzynarodową, Kairski Instytut Studiów na temat praw człowieka, FIDH (Federation Internationale des ligues des Droites de l’Homme) oraz Pen International.

“W poparciu dla tej inicjatywy stoimy ramię w ramię ze zwykłymi mieszkańcami całego świata, aby zwrócić uwagę na kontynuowane i powszechne łamanie praw człowieka w Iranie.” - oświadczyła pani Diane Ala’i - reprezentantka Międzynarodowej Wspólnoty Bahaickiej przy ONZ w Genewie.

Znaczące organizacje pozarządowe dołączają do szerokiego spektrum lokalnych, studenckich oraz internetowych grup, aby w tym samym czasie organizować w różnych miastach i na uniwersyteckich kampusach na całym świecie różne wydarzenia. Jedną z inicjatyw internetowych jest wysyłanie do określonych adresatów listów z poparciem dla poszczególnych więźniów sumienia.

14 maja United4Iran zaznaczyła drugą rocznicę uwięzienia siedmiorga bahaickich liderów w więzieniu Evin w Teheranie wezwaniem do odtworzenia małych cel, w jakich przebywają przetrzymywani i do zrobienia zdjęcia takiej repliki.

“Odzew był niespodziewany.” - doniosła na swojej stronie United4Iran. -”Napłynęły do nas listy, e-maile, filmy video, fotografie uwięzionych z dawnych lat nadesłane przez dawnych uczniów i członków wspólnot oraz ludzi z całego świata.”

Jako gest solidarności uczestnicy akcji zostali poproszeni o obrysowanie wielkości celi, w której przebywają bahaici tak, aby bardziej docenić to, przez co przechodzą.

Cele bahaitów w teherańskim więzieniu Evin nie mają łóżek - więźniowie śpią na betonowej podłodze.

Zamieszczono film video, aby pokazać niektóre ze zdjęć, które otrzymała organizacja.

United4Iran opublikowała również fotografię jednej z uwięzionych - Fariby Kalamabadi (na foto) z jedną z jej studentek. Studentka oprócz tej fotografii, wysłała również list, który napisała do swojej nauczycielki: “Teraz, kiedy jesteś uwięziona… za tworzenie świata lepszym, …. sprawia to, że łzy napływają mi do oczu. A wszystko co mogę zrobić, to modlić się. Rzeczy, których mnie nauczyłaś, na zawsze będę pamiętać.”

“Jesteśmy wdzięczni za tę lawinę współczucia dla ludzi Iranu, którzy są narażeni na prześladowanie.” powiedziała pani Ala’i.

Wiele innych organizacji rozpoczęło niedawno kampanie dla poparcia prześladowanej irańskiej wspólnoty bahaickiej.

No response to “United for Iran”

Loading...