Białystok


Wczoraj zaczął się światowy zjazd esperantystów w Białymstoku. Zjazd jest poświęcony 150 leciu urodzin L.Zamenhofa. W pierwszy dzień zjazdu była zorganizowana wystawa różnych organizacji, związanych z esperanto.

Liga bahaitów esperantystów i Polska wspólnota bahaicka też była przedstawiona wśród chyba 100 organizacji.My przygotowaliśmy fajny stend ze zdjęciami Lidii Zamenhof ktora była jedną z pierwszych bahaitów Polski.

Bahaici z Nowej Zelandii, Niemiec, Polski, Kirgistanu, Białorusi, Ukrainy.

Wiele osób było zainteresowanych wiarą baha'i. Spotkaliśmy nawet starszą pani która osobiście znała Lidie Zamenhof.


Bahaici esperantyści przygotowali fantastyczne ulotki i magazyn o wierze baha'i na esperanto.

Lidia Zamenhof
– (1904-1942) - córka Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Lidia przetłumaczyła wiele pism bahaickich na język polski, m.in. „Słowa Ukryte” Baha`u`lláha; zapoznała się z wiarą bahá`i podczas światowego kongresu esperanto w 1925 roku w Genewie. Podczas wojny została zamknięta w getcie.

W ostatnim znanym liście pisała osobie, która oferowała jej pomoc w ocaleniu życia: „Nie myśl o postawieniu siebie w niebezpieczeństwie. Wiem, że muszę umrzeć, ale czuję, że jest moim obowiązkiem zostać z moimi ludźmi. Niech Bóg sprawi, że dzięki naszym cierpieniom, powstanie lepszy świat. Wierzę w Boga. Jestem bahaitką i umrę jako bahaitka. Wszystko w Jego rękach.”


One response to “Białystok”

kushtar pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Loading...