Męczeństwo Baba

Dziś ale w 1850 roku na placu w Tebrizie (Iran) Bab wraz z jego oddanym uczniem Anisem zostali powieszeni na scianie i rozstrzelani przez pułk żołnierzy na rozkaz premiera Iranu.

Bahaici na całym świecie dziś spotykają się - czytają modlitwy objawione przez Baba, czytają specjalną modlitwe stojąc i patrząc w kierunku miasta Hajfa, gdzie jest pochowane ciało Baba.

Bab był zwiastunem Nowej Ery, założycielem Babizmu, a Wiara Baha'i wyrosła na jego gruncie. W historii świata i Persji XIX wieku jest znany jako Ali Muhammad, miał dopiero 25 lat kiedy zaczął glosic Słowo Boga w 1844 roku. W ciągu zaledwie 6 lat wstrząsnąl cały Iran, a jego wpływ i popularnośc rosła tak szybko że władza była przestraszona.

Bab został oskarżony że głosi herezje. Sam on najpierw został rzucony do więzienia a jego wyznawców zabijali na ulicach Teheranu. Zginęło wtedy prawie 20 tysięcy babitów, tak nazywali jego wyznawców...

Dziś wspólnota w Warszawie upamiętniła tą smutną date czytając wspólnie modlitwy, a historie męczeństwa Baba opowiadała pani z Iranu Shirin i chłopak z Norwegii Alesdair, a po polsku Wojtek.

No response to “Męczeństwo Baba”

Loading...