Bahaicki Post od 2 do 20 marca

Od dziś - 2 marca - do 20 marca bahaici na całym świecie mają Post. Dorośli bahaici (powyżej 15 roku życia) cieszący się dobrym zdrowiem, powinni przestrzegać dziewiętnastodniowego postu, który trwa od wschodu do zachodu słońca. Post polega na tym że bahaici powstrzymuje się od jedzenia i picia podczas dnia.

Dziewiętnasty miesiąc w kalendarzu bahaickim, następujący bezpośrednio po gościnności Dni Międzykalendarzowych (Ayyam-i-Há) jest miesiącem postu: od 2 marca do 20 marca.

Przez kolejnych 19 dni, od wschodu do zachodu słońca bahaici powstrzymują się od przyjmowania pokarmów i napojów. Ponieważ miesiąc postu kończy się z marcowym zrównaniem dnia z nocą, post wypada zawsze o tej samej porze roku, mianowicie na wiosnę na północnej półkuli, a na jesieni na południowej półkuli - nie wypada nigdy w okresie upału lub wielkich mrozów zimy, kiedy mógłby przedstawiać większe trudności. Ponadto o tej porze roku czas dzielący wschód słońca od zachodu jest mniej więcej jednakowej długości - mniej więcej od 6 rano do 6 wieczorem.

Post kończy się wraz z nadejściem bahaickiego Nowego Roku - Naw Ruz - 21 marca.

`Abdu`l-Bahá mówi: „Post jest symbolem. Post oznacza powstrzymanie się od uciech cielesnych. Post fizyczny jest symbolem tego powstrzymania i jego przypomnieniem; tak samo jak człowiek powstrzymuje się od apetytów fizycznych, winien również powstrzymać się od apetytów i pragnień osobistych. Jednakże samo tylko powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów nie wywiera wpływu na ducha. Jest ono tylko symbolem, przypomnieniem. Inaczej post jest bez znaczenia.

Post dla tej przyczyny nie oznacza całkowitego powstrzymania się od jedzenia. Złotą regułą co do pokarmu jest: nie przyjmować ani za wiele, ani za mało. Umiarkowanie jest konieczne.Istnieje w Indiach grupa, której członkowie praktykują całkowite powstrzymanie się i stopniowo zmniejszają ilość pokarmu, aż nie żywią się prawie niczym. Ale ich intelekt cierpi na tym. Człowiek nie jest zdatny do pełnienia służby Bożej umysłem lub ciałem, jeśli osłabiony jest brakiem pokarmu. Niezdolny jest widzieć jasno.”

Z postu wyłączone są osoby poniżej 15 i powyżej 70 roku życia, osoby chore, kobiety ciężarne i karmiące, kobiety podczas miesiączki, podróżujący oraz ludzie wykonujący ciężką pracę fizyczną.

Post w praktyce:
Wstajemy przed świtem. Na krótko przed wschodem kończymy jeść śniadanie i odmawiamy modlitwy. Jest kilka pięknych modlitw objawionych przez Bahá`u`lláha specjalnie na tę porę. Po zachodzie słońca przełamujemy post, poprzedzając i kończąc posiłek modlitwą.

2 Responses to “Bahaicki Post od 2 do 20 marca”

Anonimowy pisze...

jakas glupota nieludzka!!! i ktos w to wierzy????

Kushtar pisze...

Ale przed bahaitami tysiace lat to robia muzulmanie:)
wiec to nie jest nowe:)

Loading...