Teheran dziś

Młodzież Iranu w obronie bahaitów.

Na ulicach Teheranu demonstranci skandują: "Ahle hag natarsid yemayatat mikonim, bahoi, bahoi..." - "O Ludu Prawdy, nie bojcie się, bahaici my was wesprzemy i obronimy! (zobacz video)

Religie Iranu: szyici 89%, sunnici 10%, zoroastrianie, Żydzi, chrześcijanie, bahaici (ponad 300 tysięcy) 1%Ciekawostka:

Symbol Teheranu i Iranu, zbudowana w 1971 roku dla upamiętnienia 2500-lecie powstania Imperium Perskiego. Pierwotnie nazwana Wieżą Pamięci Królów, jednakże po Rewolucji Irańskiej w 1979 roku zmieniono nazwę na Azadi, co oznacza wolność.

Wieża Azadi znajduje się w centrum Placu Azadi i wraz z fontannami oraz muzeami tworzy Kompleks Kulturalny Azadi zajmujący obszar 50000 metrów kwadratowych. Budowa finansowana była przez grupę składającą się z pięciuset irańskich przedsiębiorców, a uroczysta inauguracja miała miejsce 16 października 1971 roku.

Wieża swoją budową nawiązuje do sztuki Sasanidów oraz architektury islamskiej. Zawiera także elementy Bahaizmu: dokładnie dziewięć pasów na każdej ze stron oraz dziewięć okien na dłuższym boku (zobacz zdjęcie niżej).


Jak na ironię Bahaizm w Iranie uznany został za sektę i autor projektu bahaita Hossein Amanat (na zdjęciu) jest prześladowany przez obecny rząd.


Wieża ma 50 metrów wysokości i w całości pokryta jest marmurem. Wykorzystano 8 tysięcy bloków białego marmuru. Prace wykonał i nadzorował najlepszy irański kamieniarz - Ghaffar Davarpanah Varnosfaderani.

Wejście do wieży znajduje się pod głównym sklepieniem i prowadzi bezpośrednio do piwnicy. Wnętrza mają surowy klimat, ściany są czarne, a oświetlenie stonowane. Znajduje się tam muzeum z około pięćdziesięcioma eksponatami, które zostały wybrane spośród najlepszych i najcenniejszych w Iranie, a każdy z nich reprezentuje odrębny okres w historii. Znajdziemy tam emaliowane złote przedmioty, zdobioną ceramikę.

Honorowe miejsce zajmuje kopia Cylindra Cyrusa, zwanego też Cylindrem Cyrusa Wielkiego (oryginał znajduje się w British Museum w Londynie). Jest to gliniany cylinder, na którym król perski Cyrus II Wielki nakazał wyryć pismem klinowym tekst stanowiący jego deklarację polityczną po zajęciu Babilonu. Dodatkowo tłumaczenie tej pierwszej Deklaracji Praw Człowieka jest wypisane złotymi literami na ścianie jednego z korytarzy. Po przeciwnej stronie znajduje się podobna tablica, na której wymienione są punkty Białej Rewolucji.

Żródło: http://cudaswiata.pl/azja/wieza_azadi.htmlNo response to “Teheran dziś”

Loading...