Adel


Z Adelem - bahaitą z Hiszpanii spotkaliśmy się w Warszawie, cały rok studiował tu i chce znów wrocic do Polski za jakiś czas. Mowił że mu się spodobało. Spotykaliśmy się na święcie 19-go Dnia w centrum baha'i. Opowiadał o tym jak idzie rozwój wiary baha'i w Hiszpanii. Adel pochodzi z bahaickiej rodziny, jego rodzice są bahaitami, jego dziadkowie są też bahaitami. Matka Adela jest Persjanką a ojciec Hiszpanem. Na zdjęciu Adel ze swoją dziewczyną. Żartowaliśmy że jeżeli w 1 pokoju zebrali się 10 bahaitów to oni reprezentują 20 państw.

A oto co napisal sam Adel:

"I have already visited many countries around the world, but somehow I got so attracted to Poland because this countrie represents the most important historical event of 20th century.

Ever since I came back from Poland, I don’t know why I feel as if a part of me is still there. I have never thought that this land would change me so much. I am not even sure how I ended up in Warsaw but I must say that everything happens for a reason. Living in Warsaw for few months gave me the opportunity to discover its culture, religion, history with its hospitable people.

I felt deeply conected to the bahai comunity of Warsaw, how charmly and hospitality they were with me and with my spanish friends. allways receiving us with an smile in their face. they are a very strong and united comunity, and i was so happy being part of it for a while.I hope one day I could come back Poland, this time for ever."

Loading...