Reżyser

12 pażdziernika 2008 roku z okazji Warszawskiego Festiwalu Filmowego mielismy okazje gościc australijsko-iranskiego reżysera pana Faramarza K-Rahberqa, który jest bahaitą.Jego film ‘Osiołek w Lahore’ byl wyświetlany na festiwalu, został bardzo dobrze przyjęty przez publicznośc, a po filmie zadawano mu wiele pytań. Faramarz był też naszym gościem podczas Święta 19-Dnia i wtedy zadałam mu kilka pytań:1. Co jest inspiracją dla Twoich filmów?

Interesuje mnie indywidualna osoba, subkultura, jaką reprezentuje (bohater filmu ‘Osiołek w Lahore’ należał do wcześniej subkultury gotyckiej). Poza tym wartości, jakie niosą ze sobą religie, jak to działa w momencie zmiany religii, dlaczego człowiek zmienia religię. Frapujący jest również wpływ religii na miłość między ludźmi, ich związek. Czasami ‘kultura’ religii, jej zastałe tradycje nie sprzyjają budowaniu relacji między ludźmi. Weźmy na przykład islam: w jednym kraju kobiety noszą krótką chustkę na włosach, ale w innym, tam, gdzie również wyznaje się tę religię, kobiety muszą mieć zasłoniętą nie tylko całą twarz, ale i całą swoją postać, bo tak było wygodniej komuś to ustalić. A już Arabii Saudyjskiej nie zobaczy się kobiety na ulicy. Czy to było to, co mówił Mahomet? I to nie jest wymóg religii samej w sobie, ale coś co zostało stworzone przez człowieka. Ta ‘kultura’, rytuały religii nie sprzyjają związkom, stwarzają nieporozumienia. Musimy rozdzielić podstawowe prawdy religii od ‘otoczki’, tradycji i rytuałów stworzonych przez samego człowieka. Dotyczy to nie tylko islamu, ale innych religii. Dzięki Bogu nie mamy tego w wierze bahá`i! Weźmy na przykład niedawny wybór Powszechnego Domu Sprawiedliwości w Hajfie [maj 2008r.], gdzie zjechali się bahaici z najdalszych zakątków świata. Każdy ubrany był w swój narodowy kostium, wszyscy zachowali swoją tożsamość, ale należą do jednej światowej wspólnoty bahaickiej.

2. Jak fakt, że jesteś bahaitą wpływa na tworzone przez Ciebie filmy?


Duże znaczenie ma dla mnie etyka. Nie podejmuję pewnych tematów ze względu na duże wartości moralne, które niesie wiara baha`i. Nie przekraczam po prostu pewnej granicy etycznej czy dobrego smaku. Nie podejmuję też niektórych tematów bez powodu, tylko z przyczyn artystycznych.

3. Co jest osobiście dla Ciebie najważniejsze w wierze bahá`i?


Jej praktyczność. Wiara baha`i po prostu daje się zastosować w życiu. Na przykład picie alkoholu jest zabronione i ma to swoje logiczne uzasadnienie.

Modlitwa obowiązkowa – mamy trzy sposoby na odmówienie tej modlitwy – jeśli nie masz czasu w danym momencie, możesz ją odmówić kiedy indziej [nawiązanie do islamu, gdzie modlitwę trzeba odmawiać w sztywno określonych godzinach].

Święto 19-dnia [rozpoczynające kolejny miesiąc, spotkanie wspólnoty] jest takie same na całym świecie. Nie mamy różnych rytuałów, tak samo jest ono obchodzone w Iranie, Australii czy Polsce. Mogę z Wami być tutaj i czuć się jak u siebie w domu!

Film: Osiołek w Lahore:

Niezwykła historia australijskiego lalkarza, który na festiwalu w Lahore w Pakistanie zakochuje się w 17-letniej muzułmance Amber. Po powrocie do domu młody artysta zaczyna studiować islam i w końcu zmienia wyznanie na muzułmańskie. Aamir, jak od tego momentu się nazywa, chce za wszelką cenę poślubić ukochaną. Dwa lata zbiera pieniądze, aby móc znowu pojechać do Pakistanu i poprosić o jej rękę. Reżyser dokumentował poczynania Aamira przez pięć lat, podczas gdy ten przezwyciężał różnice kulturowe i skomplikowane uwarunkowania społeczne. Sportretował niezwykłą historię i wrażliwą duszę tego młodego człowieka, którego nie zrażał australijski system imigracyjny ani surowa dezaprobata rodziców dziewczyny.

Faramarz K-Rahberq


Urodził się w 1968 roku w Teheranie. Jest australijsko-irańskim producentem, scenarzystą i reżyserem. Ukończył Griffith University w Australii. W ciągu ostatnich dziesięciu lat pełnił wiele funkcji w australijskim przemyśle filmu dokumentalnego. Zdobył liczne nagrody za swój debiut reżyserski "Fahimeh's Story" (2004). Pracuje jako wykładowca na wydziale filmu dokumentalnego i produkcji filmowej Griffith University.

Filmografia

2007 Donkey in Lahore 2004 Fahimeh's Story

Agnieszka S.

Na zdjęciu główne bohaterzy filmu "Osiołek w Lahore"

No response to “Reżyser”

Loading...