Historia bahaizmu w PL

XIX w - Pierwsze znane wzmianki na temat Wiary Baha'i w jezyku polskim pochodzą z magazynu Błuszcz (1871 r.) i Gazety Polskiej (1875r.) pióra Aleksandra W. Jablonowskiego (1823-1913).

Z dziewietnastowiecznych przekazów wynika, ze przynajmniej dwóch sposród Zydów polskiego regimentu stacjonujacego w Aszchabadzie bylo zarejestrowanych przez wladze jako bahaici.

Inną polską bahaitką działajacą w Rosji była pisarka Izabella Griniejewskaja (1864-1944) (Na zdjęciu).W 1914r. Ksiądz Józef Kruszyński – pózniejszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Abdu'l-Baha spotkali się osobiście na Ziemi Świętej. Od tego czasu istniały w Polsce nieliczne rozproszone grupy bahaitów, jednak niewiele wiadomo na ich temat.

W 1915r. na Śląsku ukazała się pierwsza książka dotycząca Wiary Baha'i w języku polskim. Były to "Mowy Paryskie" Abdu'l-Bahy.


1926. Pierwsza polska bahaitka w Polsce była Lidia Zamenhof, córka twórcy jezyka Esperanto, dr Ludwika Zamenhofa. Przyjęła ona wiarę w kwietniu 1926r. Lidia Zamenhof przetlumaczyła na język polski oprócz wspomnianej wyżej książki także: Baha'u'llah i nowa era, Słowa ukryte oraz Odpowiedzi. O tym więcej możesz poczytac tu.

1940. Druga książka w języku polskim nosiła tytuł "Baha'u'llah i nowa era" i została wydana po raz pierwszy w 1940r. w Genewie, a po raz drugi w 1993r. w Poniatowicach.

W latach 1947-1950 bahaici znajdowali się w siedmiu miastach w Polsce i podtrzymywali kontakt z Miedzynarodowym Biurem Bahaickim. Ponieważ jakakolwiek dzialalnośc religijna nie była mile widziana, a w niektórych krajach socjalistycznych wręcz była ona zakazana, w latach 1950-1989 nie podejmowano dzialań w kierunku rozwijania zorganizowanej wspólnoty bahaickiej, istnieli jedynie pojedynczy wyznawcy.

1991-1992. Wraz z politycznymi przemianami w Polsce otworzyły się możliwości rozwoju Wiary zarówno w sensie duchowym, jak i administracyjnym. Bahaici zaczęli nawiązywac ze sobą kontakty i tworzyc lokalne wspólnoty. Pierwsze z nich powstały w Krakowie i w Warszawie.

Odbyły się pierwsze narodowe spotkania bahaitów. W marcu 1991r. zostało wybrane pierwsze Lokalne Zgromadzenie Duchowe (w Warszawie). Kolejne ustanowiono w Bialymstoku, Gdansku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Lodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wroclawiu.


W kwietniu 1992r. na pierwszym Narodowym Zjezdzie Bahaitów zostało wybrane pierwsze Narodowe Zgromadzenie Duchowe (najwyzszy organ administracyjny Wiary w danym kraju) i Wiara Baha'i zostala oficjalnie zarejestrowana jako zwiazek wyznaniowy (nr 69 w rejestrze).

W 1992 r. Telewizja Polska wyprodukowala film o Swiatowym Centrum Wiary Baha'i w Izraelu pt. Owczarnia Dziewiatego Proroka. Od tego czasu na lamach prasy polskiej coraz czesciej ukazuja sie artykuly na temat dzialalnosci wspólnoty bahaickiej.

Równiez w 1992r. wszyscy poslowie i senatorowie otrzymali przeslanie bahaickie pt.: Obietnica Swiatowego Pokoju.

W grudniu 1993r. ambasador polski w Izraelu dr Jan Dowgiallo zlozyl oficjalna wizyte w Swiatowym Centrum Wiary Baha'i w Hajfie w Izraelu.


W 1993r. wspólnota polska byla po raz pierwszy reprezentowana wsród 16 krajów na Miedzynarodowym Zjezdzie Bahaitów przy wyborach Powszechnego Domu Sprawiedliwosci, najwyzszej instytucji wiary na swiecie. (Na zdjęciu wyżej przedstawicieli Polski, a zdjęciach niżej - Mongolii, Kirgistanu, Białorusi i innych krajów)16 krajów (wśrod 200) po raz pierwszy uczestniczyli wtedy w wyborach Powszechnego Domu Sprawedliwości.1996. Reprezentanci Wiary Baha'i uczestniczyli w konferencji pt. „Równosc kosciolów, wyznan i swiatopogladów w Polsce w aspekcie praw czlowieka” organizowanej przez stowarzyszenie Neutrum. Wspólnoty w róznych miastach (co roku w styczniu) organizuja ekumeniczny „Dzien modlitwy o pokój”, w których uczestnicza reprezentanci wielu religii.

W 1998 roku Warszawie odbyla sie miedzywyznaniowa konferencja pod haslem: „Kobiety dla Pokoju” zorganizowana z inicjatywy kobiet bahaickich. Konferencja zgromadzila przedstawicielki ponad 10 róznych religii i zwiazków wyznaniowych.

W 1999 Bahaici prowadzili serie wykladów na Kongresie Uniwersalizmu w Waszawie.

W 2000 - Przy wspólpracy z lokalnymi wladzami ruszyly Warsztaty Taneczne Młodzieży Baha'i w Cieszynie mające na celu promocje globalnej świadomości oraz moralnej postawy w szkołach i domach dziecka.

No response to “Historia bahaizmu w PL”

Loading...